Strážníci městské policie kontrolují psy
Strážníci městské policie řeší v Ostravě ročně tisícovky přestupků na úseku veřejného pořádku. Mezi ty, které zjišťují nejčastěji, patří znečišťování veřejného prostranství psími exkrementy a nerespektování povinnosti vedení psa na vodítku.
Obecně platí, že zodpovědní majitelé psů nepotřebují, aby jejich chování korigovala nějaká vyhláška nebo nařízení. Plní si své povinnosti i bez nich. Bohužel však řada pejskařů hřeší na skutečnost, že strážníci nemohou být na všech místech, aby dohlíželi, zda si všichni plní své povinnosti. Protože objeví-li se strážník alespoň na dohled, jen málokdo po svém pejskovi neuklidí a téměř každý má svého psa řádně na vodítku. Přitom neuklizený exkrement může majitele pejska vyjít poměrně draho. Strážník může na místě uložit pokutu do 1 000 Kč, ve správním řízení pak hrozí pokuta vyšší, a to až do 20 000 Kč. Za ignorování povinnosti vedení psa na vodítku hrozí ve správním řízení pokuta až 30 000 Kč. Pokuta vyměřená strážníkem na místě činí v nejvyšší sazbě taktéž 1 000 Kč. V letošním roce dosud strážníci zjistili 356 těchto přestupků. 326 z toho v souvislosti s volným pohybem psů a 30 v souvislosti se znečištěním veřejného prostranství psími exkrementy.
Přitom psí exkrementy představují riziko z hlediska epidemiologického a velmi nebezpečné mohou být v případě, že s nimi přijdou do styku děti. Zejména ty menší mají ve zvyku vše, co najdou, ochutnávat. Proto by se psi neměli pohybovat na dětských hřištích a v místech, kde si děti hrají. Obdobná rizika hrozí, nechávají-li majitelé své čtyřnohé miláčky pobíhat volně, bez vedení na vodítku tam, kde to není dovoleno. Každý pes může v určitých situacích zareagovat nepředvídatelně a i pro svého majitele často nečekaně. Případné následky např. napadení člověka nebo i jiného zvířete mohou být tragické.
V souvislosti s kontrolami dodržování povinností ze strany držitelů a chovatelů psů se strážníci zaměřují rovněž na kontrolu dodržování vyhlášky, kterou se upravuje trvalé označování psů a evidence jejich chovatelů. V rámci úkonů, které strážníci vykonávají při řešení přestupků spáchaných v souvislosti s držením psů, jsou prováděny rovněž kontroly dodržování povinnosti žádného označení psa čipem, případně zda je pes označen čitelným tetováním. Od počátku letošního roku dosud strážníci odhalili 17 případů, kdy majitel neměl svého psa řádně označeného. Obdobné kontroly jsou strážníci připraveni realizovat v rámci součinnosti s jednotlivými úřady městských obvodů.
Vladimíra Zychová